Wyszukiwarka

niedziela, 11 stycznia 2015

Reference

Kolejną rzeczą, która decyduje o tym, czy dostaliśmy ofertę czy nie, jest referencja. Raczej znana w Polsce, aczkolwiek jej forma może się nieco różnić. To na podstawie referencji oraz Personal Statement uniwersytety decydują o rozdzieleniu miejsc, więc warto się do tego przyłożyć. No to co zrobić, aby mieć dobrą referencję? Przede wszystkim pracować, udzielać się, zapisywać gdzie się da i to dobre kilka lat przed aplikacją (: Wiem jednak, że większość osób decyduje się na studia za granicą w ostatniej chwili, więc często jest już za późno. Tak więc zastanówmy się krok po kroku jak uzyskać dobrą referencję:



1.Wybór osoby, która nam ją napisze.

Moim zdaniem jest to najważniejsza część procesu pisania referencji. Wybór tej osoby wcale nie jest taki prosty. Musi ona nas doskonale znać, najlepiej jakby znała angielski oraz najważniejsze - musicie być pewni, iż ta osoba postawi Was w dobrym świetle. Może być to wychowawca, może prywatny nauczyciel angielskiego, może matematyki, może dyrektor. Sprawa jest bardzo indywidualna.


2.Nakierowanie

Nawet jeśli wybierzemy bardzo kompetentną osobę, wątpię, aby znała ona doskonale formę pisania takich referencji (o ile nie jesteście w liceum międzynarodowym, czy coś w tym stylu). Na stronie UCAS oraz wielu innych znajdują się poradniki pisania takich referencji - warto pokazać je temu nauczycielowy, który ma zamiar napisać referencje. Oprócz tego, można zarysować jakiś wyciąg swoich osiągnięć, cech, powiedzieć o czymś, co według Was powinno znaleźć się w referencji.


3.Poprawki

Osobiście nie znam osoby, która nie widziała swoich referencji. Choć formalnie aspirujący student nie powinien mieć do nich wglądu, sprawy mają się inaczej. W tym kroku chcę powiedzieć, iż jeśli nauczyciel nie zna doskonale języka angielskiego, możecie z nim skonsultować potencjalne przetłumaczenie i innego nauczyciela/tłumacza. Podobnie jak w PS, tutaj nie ma miejsca na błędy. A przy okazji będziecie mogli jeszcze zasugerować drobne poprawki do waszych referencji :P


4.Wpisanie

W zakładce Reference na Waszym profilu UCAS wystarczy podać dane nauczyciela, aby w ciągu pięciu minut przyszedł do niego mail z możliwością wprowadzenia referencji. To również warto zrobić wraz z nauczycielem, jeśli nie do końca mu ufacie (: W każdym razie, jest jeden mankament, o którym trzeba wspomnieć. Po aktywacji linku, obok okna na wprowadzenie referencji widnieje ramka na PREDICTED GRADES. No i tutaj zaczynają się małe kłopoty, trochę czary, trochę wróżenie. W to miejsce musicie wpisać przewidywane oceny z przedmiotów które zaznaczyliście jako PENDING (oczekujące). Oczywiście, ustalcie wcześniej z nauczycielem co zamierza wprowadzić. Zasada którą ja wyznaję: lepiej za dużo, niż za mało hehe (: Wprowadzając zaniżony wynik już na starcie możecie nie mieć szans na dostanie oferty. Gdy wasz wynik będzie wyższy od rzeczywistego (uzyskanego w maju) - macie większe szanse na dostanie oferty, ale za to później w maju możecie się zawieść. Oczywiście, lepszym lepszy jest drugi scenariusz, także nie bójcie się wysokich wyników! Gdzieś czytałem, że około 90% aplikacji ma zawyżone predicted grades. Radzę być w większości (:


Po wpisaniu personal statement oraz referencji nie pozostaje nam nic innego jak wybrać uniwersytety, zapłacić za naszą aplikacje i czekać na odpowiedzi!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz