Wyszukiwarka

środa, 24 grudnia 2014

Start the process - Personal Statement

Z racji tego, że ostatnio pojawiło się kilka osób, którym rady nt. aplikacji są bardzo potrzebne, napiszę coś od siebie. Muszę przyznać, iż jeśli ktoś nie jest zdecydowany na wyjazd to będzie bardzo trudno to ogarnąć jeszcze na nadchodzący rok szkolny (deadline - 15 stycznia, no albo kierunki artystyczne to w marcu). Jeśli ktoś jest w trakcie, to radzę się śpieszyć, zaś jeśli komuś te informacje będą potrzebne za pół roku, rok, dwa, to proszę korzystać! (:

Naszą przygodę zaczynamy oczywiście od rejestracji w systemie UCAS. Trochę pisałem już o tym, więc nie będę wyjaśniać. W każdym razie po wypełnieniu wszystkich informacji, takich jak : dane osobowe, praca, szkoły, zdawane matury warto zacząć się zastanawiać nad czymś, co uważam za najważniejszą część całej aplikacji - PERSONAL STATEMENT

Jest to tzn. list motywacyjny, esej, w którym musicie przekonać czytającego, że to właśnie Wy jesteście odpowiednią osobą na to miejsce. Oczywiście, nie napiszecie go w ciągu dnia, lub dwóch dni. Taki tekst wymaga pomysłu, miliona poprawek, ładnego przekazu. Ja swój personal statement pisałem około miesiąca, a zajęłoby mi to jeszcze dłużej, gdyby nie małe pomoce innych osób (:

Jak zacząć pisać swój personal statement? To chyba jest najtrudniejsze, ja zaczynałem kilka dni, siedząc przed pustą kartką. Co jest ważne - ten esej nie ma określonej struktury, możecie w nim napisać cokolwiek chcecie, opowiedzieć o początkach jak zainteresowaliście się danym przedmiotem, przetoczyć relację z wakacji, czy wypisać po przecinku konkursy w których braliście udział (czego nie polecam). To jest Wasz własny esej i wszystko co w nim napiszecie, będzie odzwierciedlało Waszą osobowość. Poniższe rady i stwierdzenia nie są doskonałe i opiszę to, na co według mnie warto zwrócić uwagę.


Research

Według mnie, absolutnie nie możecie przystąpić do pisania swojego eseju bez odwiedzenia takiej strony jak : http://www.ucas.com/how-it-all-works/undergraduate/filling-your-application/your-personal-statement#
Jest to oficjalna strona UCAS, z informacją nt. pisania PS, wrac z kilkoma radami oraz plikami pdf, które mogą okazać się bardzo pomocne!
Oprócz tego, warto spojrzeć na przykładowe eseje, których jest mnóstwo w internecie! Możecie wyszukać te, które odnoszą się do Waszego przedmiotu, lub zaczerpnąć inspiracji w jakichś innych.

Ale UWAGA: absolutnie nie możecie kopiować! Nie polecałbym przepisywania nawet jednego zdania z innych gotowców, bo uczelnie naprawdę bardzo poważnie podchodzą do tego typu rzeczy i Wasza aplikacja może być odwołana! Muszę przyznać, że czasem trudno spróbować wymyślić coś własnego, kiedy mamy w internecie tyle pomysłów na napisanie eseju. Niestety, to musi być Wasza twórczość!


Framework

Przyszedł czas na szkic naszego eseju. Opowiem jak ja to robiłem: wypisałem kilka osiągnięć, rzeczy które nadadzą się do PS typu: konkursy, wolontariat, wymiana międzynarodowa. Następnie napisałem, co należało do moich obowiązków, co mi to dało oraz jak się to może przydać na przyszłym uniwersytecie - to chyba główny wzór, który powtarzał się w moim eseju kilka razy i uważam, iż ta metoda ma w sobie wszystko, czego oczekują uniwersytety. Oprócz tego, równolegle myślałem nad wstępem, który był raczej ogólny. Uważam, że dobrym rozwiązaniem na początek naszego eseju jest napisanie coś nt. naszego przedmiotu, przetoczenie jakiejś historii, która nas zainspirowała do wybrania tego przedmiotu, może opisanie jakiejś branży naszego kierunku. Pole do popisu dla Was!



Filling gaps

Gdy już mamy wypisane te konkrety, trzeba to ubrać w słowa. Warto nasz esej podzielić na akapity z linijką przerwy, aby wszystko było czytelne. W sumie nie wiem jak to lepiej opisać, po prostu wszystko musi się "kleić' albo inaczej -"trzymać kupy". Nie może być zbyt dużo suchych faktów nt. konkursów, bo to będzie bardzo nudne, a jednocześnie jakoś swoją wiedzę i pasję trzeba poprzeć faktami.


Making it perfect

Gdy mamy już mniej więcej napisany nasz esej, baaaardzo polecałbym dać go komuś, kto perfekcyjnie włada angielskim do sprawdzenia. Nie wątpię, że niektórzy mogą znać angielski bardzo dobrze, ale być może ktoś lepszy znajdzie jakieś błędy. W wersji finalnej absolutnie nie mogą występować żadne błędy ortograficzne czy interpunkcyjne! Całość powinna czytać się lekko, a jedno powinno wychodzić z drugiego. Osobiście, dużo czasu spędziłem nad poprawianiem pojedynczych wyrazów, zastanawianiem się który wyraz byłby lepszy, który czas, który szyk zdania, gdyż, choć często obie formy są poprawne, stwarzają inne odczucia u czytającego. Naprawdę, warto poświecić czas nad dopracowaniem swojego eseju, bo przecież to właśnie głównie na jego podstawie jesteście przyjęci/odrzuceni.

Wpadłem jeszcze na kilka rzeczy, które warto Wam przekazać:
  • Nie kłamcie! Uniwersytety są w stanie skontaktować się z Waszymi szkołami, czy innymi osobami, Choć pozornie wydaje się, że "można tam sobie nawpisywać wszystko", to bądźcie bardzo ostrożni, gdyż często kłamstwo można nawet odczytać z Waszego PS!
  • Bądźcie zdecydowani! Myślę, że nie najlepszym pomysłem jest składanie aplikacji na dwa kierunki (no chyba, że są one ściśle powiązane), gdyż pokazuje to, iż nie wiecie, co chcecie w życiu robić, a to utrudnia napisanie dobrego PS! Najpierw się zdecydujcie, co chcecie robić, potem się bierzcie za rekrutacje!
  • Nie bądźcie doskonali! Esej, w którym opisujecie, jacy to jesteście och i ach będzie bardzo nudny! (nawet jeśli naprawdę jesteście och i ach :D). Całkiem ciekawym rozwiązaniem jest napisanie, że z czymś mieliście problem, a potem go rozwiązaliście!
  • Bez niepotrzebnych rzeczy! Jeśli składacie papiery np. na kierunek ścisły, to możecie pominąć fakt, że z językiem polskim macie ogromne problemy i ledwo co zdaliście do następnej klasy (zakładam, że tak nie jest). Skupcie się na swoim kierunku i wyraźnie wielki entuzjazm oraz radość, iż zamierzacie go studiować.

Mam nadzieję, że post pomoże komuś w pisaniu Personal Statement i przyczyni się do dostania mnóstwa ofert od uniwersytetów, a później otrzymania ofert, studiowania i pięknego, spełnionego życia na brytyjskim uniwersytecie! Takie trochę życzenia na święta się zrobiły (:

Jeśli macie jakieś pytania, śmiało piszcie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz